تاریخچه ی چرخ خیاطی

تولد چرخ خیاطی
خیاطی دستی نوعی از هنر است که بیش از 20 هزار سال قدمت دارد. اولین سوزن های خیاطی از استخوان و شاخ حیوانات و اولین نخ از رگ حیوانات ساخته شده است. سوزن های آهنی در قرن 14 میلادی اختراع شد. اولین بار در قرن 15 برای سوزن ها ، سوراخی قرار دادند.
 
تلاش برای پیشرفت صنایع خیاطی

اولین بار ثبت اختراع چرخ خیاطی مکانیکی متعلق به انگلیس در سال 1755 بود ولی به چارلز واینستال آلمانی تغییر یافت. چارلز برای دستگاهی ، سوزن طراحی کرد و آن سوزن هم توسط وی ثبت اختراع شد. دیگر ثبت اختراعی توسط چارلز صورت نگرفته است. توماس سنت مخترع انگلیسی اولین چرخ خیاطی را به طور کامل در سال 1790 اختراع کرد. این اختراع یک دستگاهی بود که یک سوراخ در چرم ایجاد میکرد و یک سوزن را از آن سوراخ عبور میداد.اختراع سنت با طراحی های مد نظرش تفاوت داشت و آنطور که میخواست عملی نشد.اولین چرخ خیاطی که شورش برپا کرد

اولین چرخ خیاطی کاربردی توسط خیاط فرانسوی (بارتلمی) در سال 1830ساخته شد.
این چرخ فقط از یک نخ و یک سوزن متصل به هم تشکیل شده بود، با دوخت گلدوزی همراه بود.
گروهی از خیاطان فرانسوی که نمی توانستند موفقیت بارتلمی را ببینند و به فکر منافع خودشان بودند، وی را کشتند.

 
             
             
 
 

 


 
 
   

والتر هانت و الیاس هاو                                    
در سال 1834 والتر هانت، چرخ خیاطی تقریبا موفقی را تولید کرد
ولی بعدا علاقه ی خود را برای ثبت این اختراع از دست داد ،
زیرا معتقد بود که چرخ او ساده است و فقط دوخت مستقیم را میدوزد. بنابراین او ثبت خود را انجام نداد و در سال 1846 الیاس هاو
چرخ خیاطی ( دستگاهی که توسط دو مخترع ساخته شده بود) را ثبت کرد.

 
 

 

 
    
  
 


ایزاک سینگر و الیاس هاو
 
بالاخره در دهه 1850 ، ایزاک سینگر اولین چرخ خیاطی موفق تجاری را ساخت. چرخ خیاطی ها تا دهه ی 1850 به تولید انبوه نرسیده بودند. سینگر اولین چرخ خیاطی را ساخت به طوری که در آن عقربه ای دیده میشد که به طرف بالا و پایین حرکت میکرد و یک پدال وجود داشت که موقعیت سوزن را کنترل میکرد. با این وجود ، دستگاه آیزاک سینگر از همان دوخت ساده ای استفاده کرد که هاو به ثبت رسانده بود. الیاس هاو به علت تقلید سینگر از او شکایت کرد و در سال 1854 موفق شد. از طرفی دیگر دادگاه چرخ خیاطی هانت که از دوخت توسط دو نخ قرقره و یک سوزن اشاره دار استفاده میکرد ، ثبت اختراع کرد. الیاس هاو پس از موفقیت در دفاع از حق خود بابت سود اختراع خود جهش درآمدی سالانه او به سیصد هزار دلار در سال رسید. بین سال‌های ۱۸۵۴ و ۱۸۶۷ او دو میلیون دلار از اختراع خود را به دست آورد. در طول جنگ داخلی، قسمتی از ثروت خود را صرف تجهیزات ارتش شوروی کرد و در هنگ به عنوان سرباز خدمت کرد.
 

 
اتفاقات دیگر در تاریخ چرخ خیاطی
 
پس از آن در دوم ژوئن ۱۸۵۷، جیمز گیبس اولین دستگاه خیاطی با نخ را ثبت کرد. هلن از پورتلند،اولین چرخ خیاطی دارای دوخت زیگزاگ در سال ۱۸۷۳ را ثبت کرد. دوخت زیگزاگ لبه‌های درز را بهتر می‌کند و دوخت یک پارچه را محکم‌تر می‌سازد. هلن همچنین ۲۸ اختراع دیگر از جمله چرخ خیاطی، سوزن‌های جراحی، و دیگر پیشرفت‌ها برای چرخ‌خیاطی را ثبت کرد. اولین چرخ‌خیاطی مکانیکی در خطوط تولید پوشاک تولید شد. تا سال ۱۸۸۹ یک چرخ‌خیاطی برای استفاده در خانه طراحی و به بازار عرضه شد.
در سال 1905 ، چرخ خیاطی با انرژی الکتریکی مورد استفاده گسترده قرار گرفت.

توسط : gomar | تاریخ : 1399/09/15 | نظرات